Latest News

2013-2014


I. Omega Boat Sailing (Monsoon Regatta) Championship

Tanishq Desai of Class VIII, won a silver medal in National Level Omega Boat Sailing (Monsoon Regatta) Championship which was held on

 

1 July - 6 July 2013. He will represent India in the month of October 2013.

 

II. Rukmini Bai Memorial Inter School Table Tennis Tournament from 01 to 03 August 2013:-

 

K.Rithik & Tanush (VII) and T. Joseph(VIII) secured Second Position in the U-12 Category and stood runners up.

III. S. K. Memorial Karate Championship 2013

The students of DPS, Secunderabad participated and won many medals in the ‘S. K. Memorial Karate Championship 2013’ organised by

 

A. Ratan Kumar held on 01 September 2013.

Gold Medal                                   Silver Medal   

Suswara M.         VIII                   Siddarth Srinivasan     VI   
Rohan Kumar       VI                     Yash Amogh              VII
                                                   Abdur Rahman           IX
                       
Bronze Medal                               Participation Certificate

Upasna Chadda    VIII                    Abdur Raheem          VIII
Ansh Raizada       VI                      N. Sushanth Reddy    VII
Rajat Agarwal      VIII                    Irfan Syed                VIII
Bhuvan V.            VII                     Vikith Kutoor            VII
Priyesh                VI

 

 

 

IV. Hyderbad District Roller Skating (Speed) Championship at Indira Park, Hyderabad from 29 to 31 October 2013:-

 

Banapuram Kaushik Reddy of Class V participated in the Quards Races and won two Gold Medals in Rink 1 & Rink IIA and a Silver Medal in Road - I.

 

V. CBSE South Zone Skating Championship

 

B. Sreya of Class VII won the Second Position in the CBSE South Zone Skating Championship (U-14) Rink IV - 500 mts organized at KLES International School, Belgaum from 17 to 20 October 2013. She qualified from the National Level Championship to be held at Mumbai from 04 to 06 December2013.

 

VI. All India CBSE Inter School Tennis Tournament South Zone - 2013

 

DPS, Secunderabad secured the 3rd position in the Boys U - 14 category at the All India CBSE Inter School Tennis Tournament South Zone 2013 organised by Canara High School, Mangalore from 07 to 10 October 2013. 49 schools from different parts of the country participated in the tournament.

 

U - 14 Team:-

 

B. Rithvik Choudhary - Class VIII

 

T. Sai Prateek             - Class VIII

 

Rishil Gupta               - Class VII

 

 

 

VII. Sangam Sahodaya Cluster Sports Meet 2013 held at the Indus World School on 05 & 06 November 2013:-

 

DPS, Secunderabad won the following positions in events given below:-

 

A. Swimming:-

 

1. Kausalya Varma of Class IX - First Position in the U-19 50mts Freestyle.

 

2. Sahil Dhawan of Class V - Second Position in the U-12 50mts Backstroke.

 

B. Athletics:-

 

1. U-14 Boys won the Second Position in the 4x100mts Relay Race.

 

The team comprised boys of Class VIII:-

 

P V S Nishith

 

Siddharth C

 

Teja Vanjari

 

Siddhant Mishra

 

2. U-14 Girls won the Third Position in the 4x100mts Relay Race.

 

The team comprised girls of Class VIII:-

 

Hetvee Gosar

 

Shagun Dhanania

 

Vaishnavi R V N

 

Nimisha Vora

 

 

 

C. Athletics (Individual):-

 

1. P V S Nishith of Class VIII won the Third Position in the U-14 80mts Running Race.

 

2. Shagun Dhanania of Class VIII won the Third Position in the U-14 200mts Running Race.

 

 

 

D. Table Tennis:-

 

1. Tanvi Chandra of Class VIII won the Second Position in the U-14 Girls category.

 

2. M. Anish Reddy of Class X won the First Position in the U-19 Boys category.

 

3. Minka Bhargava of Class IX won the First Position in the U-19 Girls category.

 

E. Lawn Tennis:-

 

B. Rithvik Choudhary of Class VIII won the First Position in the U-14 Boys ctegory.

 

 

 

VIII. Inter DPS National Chess Championship (Boys) 2013 hosted by DPS, Azad Nagar, Kanpur from 19 to 21 July 2013:-

 

P. Gowtham of Class VIII won the 2nd position in the U - 14 Category [Individual]

 

J. Prabhath Lakshminarayan of Class VIII won II Runners-up position in the Under - 14 Category [Group]

 

 

 

IX. Inter DPS National Skating Championship hosted by DPS, Karnal from 07 to 09 November 2013:-

 

Kaushik Reddy Banapuram won the Third Position in the Rink Race - 1 & Rink Race - II in the U - 14 Category.

 

 

 

X. NANDI PIPES- AITA-JUNIOR RANKING TENNIS TOURNAMENT (Talent Series)

 

Sriram Lokaditya Vardhan of Class VI participated in Nandi Pipes – AITA- Juniors Ranking Talent Series 2014, held at NANDI Academy Kanhi Nagar, Nandyal – Kurnool Dist. A.P. and was the Singles Finalist.

 

XI. St. John's Summer Camp conducted by St. John's Sports Coaching Foundation, Hyderabad in May 2014:-

 

Rudraksh Agarwal of Class VI was the winner in the Under - 11 category. He has been declared the Man of the Match and was presented a Certificate, Gold Medal and a Trophy. Nischay Bhatt of Class IV was adjudged the Best Bowler was presented a Certificate, Gold Medal and a Trophy.

 

XII. Aster Minds Ranking Tennis Tournament conducted by Ace Tennis Academy:-

 

M. Tanmai of Class VI won the Winner's Trophy in the under - 12 category (Boys).