Latest News

2010-2011


INTER-SCHOOL & DISTRICT LEVEL SPORTS COMPETITIONS (2010-11)

 

I. United States Tennis Association (USTA) (Under 12) Tennis Tournament, California in May 2010

 

B. Rithvik Choudary achieved 3rd place in the Tournament.

 

 

 

II. Inter School Tennis Tournament held at St. Thomas High School, Secunderabad from 19 – 23 November 2010

 

1. Adhiraj Sandhu of Class IX won the tournament in the U – 16 category.

 

2. B. Rithvik of Class V won the tournament in U – 10 & U – 12 categories and won the Best Player trophy.

 

 

 

III. District Level Inter School Sports & Games 2010-11 conducted by Hyderabad District School Games Federation [HDSGF] conducted on 19& 20 November 2010

 

1. S. Roopa Reddy of Class VIII won 3 Gold Medals in Skating Competition in Rink III, IV & V.

 

2. Tayi Dinesh of Class VI won 2 Gold Medals in Rink IV & V and Silver Medal in Rink III.

 

IV. Roller Skating competition conducted by the Roller Skating Federation of India at the District Level on 12 & 14 November 2010

 

A. S. Roopa Reddy of Class VIII won Silver Medal in Road Race & Bronze Medal in Rink Race V.

 

 

 

V. Inter School Games & Sports Competitions (Boys & Girls) held at DPS, Nacharam from 25 November to 01 December 2010

 

A. Skating Tournament

 

1. A. S. Roopa Reddy of Class VIII won Gold Medal – [In-liner, U-14].

 

2. Karishma R. Kanga of Class VIII won Gold Medal – [Quads, U-14].

 

3. Tayi Dinesh of Class VIII won Gold Medal – [In-liner, U-12].

 

4. Ritvik Tyagi of Class VII won Gold Medal – [Quads, U-12].

 

5. C. H. Toshi Nandan Reddy of Class IV won Silver Medal – [Quads, U-10].

 

6. Anmol Sachdev of Class VII won Bronze Medal – [Quads, U-12].

 

 

 

B. Swimming

 

1. D. Kausalya Varma of Class VI won 03 Bronze Medals in Individual Medley, Butterfly Stroke, & Breast Stroke.

 

2. Amber Khanna of Class VIII won Gold Medal in Free Style and Bronze Medal in Butterfly Stroke.

 

 

 

C. Basketball Winners

 

Boys team won the 2nd prize in both Juniors & Seniors category in the Basketball tournament. The team members:-

 

 

 


Name of the Participant



Class



Keshav Holani



VII



Dheeraj Y.



VI



Adarsh



VII



Narsimha



VII



Mayank Minda



VIII



Anvesh B.



VIII



Ruthvik



VIII



Vijay Raghavan



VIII



Aditya M.



VIII



Rohan Shah



VIII



Sri Sharan



VIII


 

 

 

Seniors Team

 


Name of the Participant



Class



Ram Lohith Chavali



X



Priyatham Reddy



X



Yash Bantia



X



Saketh Reddy



X



Narsimha Reddy



X



S. Anirudh



X



A. Sathish



X



Chaitanya Parankusam



X



Neeraj Natrajan



IX



Kaushik Munot



IX


 

 

 

VI. Hyderabad Inter Clubs Tae kwon do Championship held on 04 & 05 December 2010

 

1. Prem Kumar (VII) won the Gold Medal.

 

2. Nischay Jaiswal (VII) & Harsh Jaiswal (IV) won the Silver Medals.

 

3. Krishna Charith (VI), Yash Jain & M. Venkat Sai Ram of Class VII, Kotha Viswajith of Class VIII won the Bronze Medals.

 

 

 

Lawn Tennis Tournament

 

B. Rithvik Choudary won the Ranga Reddy District (Under 10) Lawn Tennis Association Inter-school Tennis Tournament in November 2010.