Latest News

2010-2011


INTER DPS COMPETITIONS (2010 - 2011)

 

1. Atri Mukherjee (Class X) won the 1st position at the zonal level of Inter-DPS On-the-Spot Painting Competition for the category II (Classes X & XII) for South & Central Zone, held at DPS Bangalore North on 3rd July, 2010.

 

2. Aishwarya Murthy, Jay Jaiswal & Kruthika Subramaniam of Class X won the 2nd position at the zonal level of Inter-DPS English Debate Competition held at Delhi Public School, Secunderabad on 10 July 2010. As Runners up they also participated at the National Level Inter-DPS debate competition held at Navi Mumbai. 

 

3. Amber Khanna, C. Raghuvamshi & P. Anchita of Class VIII won the 2nd  position at the zonal level of Inter-DPS ‘What’s the Good Word’ Competition held at DPS, Hyderabad on 03 July 2010. As Runners up they also participated at the National Level hosted by DPS R.K. Puram on 10 September 2010. 

 

4. Atri Mukherjee, Akshat Palnitkar of Class X, and Raghav Holani, Vikhyat Jhawar of Class IX won the consolation prize in the Digital Photo Collage Competition held during the Environmental Festival hosted by DPS Mathura Road under the aegis of DPS Society on 27 November 2010.

 

5. A Research article on ‘Agnihotra’ was submitted during the Inter DPS Environmental Festival based on the theme ‘Sustainable Consumerism leads to sustainable lifestyle’ hosted by DPS Mathura Road under the aegis of DPS Society.

 

6. Students of Classes IX & X also participated in Indian Semi-Classical Vocal Music Competition hosted by DPS-Bhilai on 13 August 2010.

 

7. Students of Classes IX & X participated in “Samanvay’ Inter DPS Fusion Dance Festival held at MCME Auditorium hosted by DPS Nacharam on 01 November 2010. 

 

8. The students secured the following ranks in the DPS Science and Math Talent Examination for students of Class IX:-

 

Sourabh Dash                          – 104

 

Vibhu Vanjari                          229          

 

Remani Vallabh E.V.K.          – 263

 

Sai Suraj D.                             – 349

 

 

 

INTER-SCHOOL LITERARY/CULTURAL COMPETITIONS (2010-2011)

 

 

 

I. Glendale Literary Fest conducted (18 August 2010)

 

1. Akhshara Parashar (Class VIII) won 1st prize in the Essay writing Competition (Juniors Category).

 

2. Soham Mukherjee (Class V) won 2nd prize in the Elocution Competition in the (Juniors Category).

 

 

 

II. Oakridge International School’s Treasure Fest (27 to 28 August 2010)

 

1. Kruthika Subramaniam & Jay Jaiswal of Class X won 2nd Prize in Extempore.

 

2. Sadhana Ponnaluri (VII), O. Greeshma Shivali (VIII) & Avanthika P. (IX) won 2nd position in Spell Bound (Category B).

 

3. Aahan Jain (IV), Prabhath Lakshmi Narayana (V) & Sagarika Nath (VI) won 1st prize for Spell Bound (Category A).

 

4. Raghav Holani, Saurabh Dash, Sohan Reddy of Class IX, Raghuvamshi Reddy, V. V. Aravind, Urvashi & Akshaya Gopal of Class VIII won the 1st prize for Mad Ads.

 

5. Namita B., N. Sridevi, S. Siddharth, & K. Viswajith of Class VIII, Asawari M, Likitha G., Spandana K., Parth V., Apoorva Singh, & Mariam Varkey of Class VII won the 3rd prize for Rural Musings (Art).

 

6. Tanisha, Bhavya of Class V, Sakshi, Aashrita, Anshika, Akshara, Priyanka, Deepthi, Sampada, & Akshita of Class VI won 2nd prize for Twist ‘n’ Josh (Dance)

 

7. Niveditha K., Manjiri Kulkarni, R. L. Keertana, Nishtha Jain, Prerna J., Mounica P., Meghana of Class IX won 1st prize for Harmony of Expression (Dance).

 

 

 

III. Telugu Bhasha Utsavalu (Telugu Language Celebration) conducted by DPS, Vijayawada (04 & 05 September 2010)

 

1. G. Nihanth (IX) & A. Anjali (VI) won 1st prize in the Padya Pathana (Poetry Recitation) in senior & junior categories respectively.

 

2. N.B.S.N. Pranavi (IX) & Ruthvik Phani Kumar (VI) won 3rd prize in the Padya Pathana (Poetry Recitation) in senior & junior categories respectively.

 

3. P. Srujana Sree (IX) won 1st prize in Vyasa Rachana (Essay Writing) in senior category.

 

4. Y. Aditya (VI) won 2nd prize in Vyasa Rachana (Essay Writing) in junior category.

 

5. P. Rishya Reddy & Chaitanya Nandigama of Class IX won 2nd and 3rd prizes respectively in Vaktrutva Poti (Elocution).

 

 

 

IV. Hindi Diwas – ‘Anubhuti’ (Inter-School Hindi literary competition) conducted by DPS, Secunderabad on 09 September 2010

 

Delhi Public School, Secunderabad won the following prizes:-

 

1. 1st prize for Vigyapan Prastutikaran (Advertisement)

 

The team

 

(a) Dakshta Shukla (VII)

 

(b) Keshav Gulani (VII)

 

(c) Rishika Raithatha (VII)

 

(d) Sanjana Krishnan (VII)

 

(e) Anshika (VI)

 

 

 

2nd prize for Nukkad Natak (Street Play)

 

The team

 

(a) Aditya Nambiar (IX)

 

(b) Prabhajeet Singh (IX)

 

(c) Rohan Tandon (IX)

 

(d) Shardul Singh (IX)

 

(e) Vikhyat Jhawar (IX)

 

(f) Avantika Sharma (IX)

 

(g) Bhavana Kumbha (IX)

 

(h) Yashwanth Varma (IX)

 

(i) Ankur Agarwal (IX)

 

(j) Akshaya Gopal (VIII)

 

Tulasi Kulkarni (III) won the 2nd prize for Kavita Paath (Poetry Recitation).

 

 

 

V. Rhapsody : Inter School Literary & Cultural Fest (14 to 17 September 2010) at DPS, Hyderabad

 

1. Abhigyan Mohanty (I) won 1st prize for Sonata (Drawing).

 

2. Ami Masurkar (I) won 2nd prize for Echoes (Recitation).

 

3. Nishtha Singh (I) won 1st prize for Reflection (Elocution).

 

4. Rakshith Dasari, Sameer Ponnaluri, Ananya R. of Class III won 1st prize for Enigma (Quiz).

 

5. Mehak Sehgal (III) won 1st prize for Reflection (Elocution).

 

6. Sanya Choudhary, Anushika S. Varin Bhatia, Aryansh Bhargavan, Daivik S. Parekh, I. Manupriya, N. Kumara Bhargavi, Abhinavi V., Saman A. Kandagal, Y. Venkateswara Rao, M. Sukruta & Akanksha Jain of Class III won the 3rd prize for Symphony (Group Song).

 

7. Chirag Deep Mandal (IV) won 1st prize for Innovation (Origami).

 

8. Nitya Srikanth, Adam D’ Souza, Parul Agarwal, Rishil Gupta, Manav Agarwal, Hans Holani, Hanivant Holani, P. Jayaditya, D. Venkata Apoorva, Anjali Singhi, Hibah Ahmed & Tushti Kumar of Class IV won 2nd prize in Footloose (Western Dance).

 

9. Jahnavi S. K., Namrata Krishnaswamy, Sahana Umesh, Devina Koka, Sparsha R., Haripriya Vedala, Ishani Bhaskara, Eikya L., Prakruti G.,  Eesha K., Khushi Varma, Haridas Aisshwarya of Class IV won 2nd prize for Symphony (Group Song).

 

 

 

VI. K. V. Rao Annual Science Quiz held on 23 October 2010

 

Vikhyat Jhawar, Saurabh Dash, Raghav Holani, & Hemant Varma of Class IX won the 3rd prize at the Science Quiz Competition.

 

 

 

VII. Science Exhibition conducted at St. Patricks High School, Secunderabad on 30 October 2010

 

A. Sai Aditya & Remani Vallabh E. V. K. of Class IX won 1st prize for the exhibit presented on the theme - Environment & Pollution.

 

 

 

VIII. 8th Junior Leadership Contest conducted by Orchids, the International School of 20 November 2010

 

Raghav Holani, Monica Gupta, Vikhyat Jhawar, Nivedita, Sai Aditya of Class IX, Akshara Parashar (VIII) won the 2nd prize in the contest.

 

 

 

IX. Peace Poster Making Contest : Vision of Peace conducted by Lions Club, Secunderabad, 31 October 2010

 

Karishma Rashid Kanga of Class VIII C secured Seventh position at the city level.

 

 

 

X. MATHEMATICS ON – LINE COMPETITION CONDUTED ON WORLD MATH DAY

 

Anil Panda won Gold Medal by obtaining 29th Rank in the Mathematics On-line competition conducted on the World Math Day.

 

 

 

XI. INTER-SCHOOL QUIZ COMPETITIONS

 

1. Students of Class VII participated in Quiz Extravaganza organized by  Oakridge International School – Khajaguda with Quiz Master Mr. Barry O’Brien held on 7 August 2010.

 

2. Students of Classes VII and VIII participated in Young World Quiz 2010 held on 23 October 2010.

 

3. Students of Class IV participated in Rendezvous – Master Mind Quiz organized by DPS- Nacharam on 12 November 2010.

 

4. Students of Class VIII participated in KAHO what’s your IDEA! Quiz contest organized by St. Mary’s School – Secunderabad held on 1 December 2010.

 

5. Students of Classes VII and VIII participated in Inter-School Quiz Competition organized by St. Patrick’s High School.