• 2010-2011
  • 2011-2012
  • 2012-2013
  • 2013-2014
  • 2014-2015


Students qualified for the Level 2 of International Informatics Olympiad

1.Bala Avijit Chaturvedula ( I )           

2. Sayam Sethi (IV)        

3. E. Shreepranav Varma (V)             

4. Umang Mathur (V)           

5. A. Nithin Kumar (VII)

6. Sadhana Ponnaluri (VII)

7. Sanjanaa Subramanian (VII)

8. A. Sai Aditya (IX)

 

Students qualified for Level 2 of NSO

1. Ayushi Bansal (VI)

2. Yashodeep Mahapatra (VII)

3. Roopa Reddy (VIII)                       

4. Saurabh Dash (IX)

 

Students qualified for Level 2 of IMO

1. Sagarika Nath (VI)

2. Sadhana Ponnaluri (VII)

3. Greeshma Shivali (VIII)                                     

4, Koushik Sane Reddy (IX

5. Ayushi Bansal (VI) 

6. Yashodeep Mahapatra (VII)

7. Roopa Reddy (VIII) 

8. Saurabh Dash (IX)

 





Students qualified for the Level 2 of International Informatics Olympiad

01. Yoshita Upadhyay (I)            

02. Shumayl Ahmed (I)               

03. Sanidhya Chaturvedi (II)     

04. Kotha Vipul (II)

05. Aditi Varma (II)

06. Sharanya Peri (II)

07. Ansh Bansal (II)

08. Bala Avijit Chaturvedula (II)

09. Devv Samir Shah (II)

10. Laksh Agarwal (II)

11. Ananya Khare (II)

12. Ruchitha M. (II)

13. Saksham Mathur (II)

14. Soumyadeep Mahapatra (II)

15. Kalepu Sudiksha (II)      

16. Jyotiraditya Sundaray (II) 

17. Esha H. Patel (II)                 

18. Sahil Gupta (III)                  

19. Mahek Sehgal (IV)                          

20. D. Raksha (V)                                 

21. Rishab Dash (V)                              

22. Vishesh Makharia (V)

23. Sayam Sethi (V)       

24. Potluri Jayaditya (V)

25. Soham Mukherjee (VI)                

26. Ayush Mukherjee (VI)                 

27. Surbi Jain (VI)                              

28. Aniruddh Sanjeev Naik (VI)      

29. Umang Mathur (VI)                   

30. Raunaq Vohra (VII)                   

31. Suraj Sudhir Pathak (VII)             

32. A. Nithin Kumar (VIII)                 

33. Oruganti Greeshma Shivali (IX)

34. Rishikesh Gopalakrishnan  (IX)

35. Riya Chhajlani (IX)                     

 

Students qualified for the Level 2 of International Math Olympiad

1. Umang Mathur (VI)                         

2. B. M. S. Adarsh Reddy (VII)           

3. A. Nithin Kumar (VIII)                      

4. C. Raghuvamshi Reddy (IX)         

 

Students qualified for the Level 2 of Science Olympiad

1. Soham Mukherjee (VI)                   

2. Shayank Bhattacharya (VII)          

3. Yashodeep Mahapatra (VIII)         

4. O. Greeshma Shivali (IX)               

 

 

Medal winners of the Inter School Online Mathematics Competition conducted by Delhi Public School, East Ahmedabad:-

 

1. Aditya Dugar (IV)                      - Gold

2. T. John Kennedy Paul (III)         - Silver

3. Soham Mukherjee (VI)              - Silver

4. Diya Jain (I)                               - Bronze

5. Ananya Khare (II)                     - Bronze

6. Ishan Agarwal (IV)                    - Bronze

7. Umang Mathur (VI)                   - Bronze

 

 





Results of External Examinations conducted in the Academic Year 2011-12:-

We are happy to share that, the students of DPS, Secunderabad qualified for Level II of National Science Olympiad (NSO), International Mathematics Olympiad (IMO) which was conducted by Science Olympiad Foundation (SOF).

Three of our students won a certificate and a special gift for their excellent performance.

In NSO - Soham Mukherjee of class VII

In IMO - Umang Mathur of class VII & Chintala Raghuvamshi Reddy of class X.

The students of DPS, Secunderabad appeared for International General Knowledge Olympiad (IGO) which was conducted by EduHeal Foundation on November 28, 2011.

Adithya Ananth of class II secured second rank in the national level. He will be receiving a certificate, a medal and a special gift.

Following students secured Fourth Rank in the National and State level:

Class II

Mariyam Ali Akbar Rashid
Rythma Reddy Lakkady
Vivek Reddy
Mohammed Nehan

 

Class III

Khushi Goyal Mehul Agarwal Krisha Dhiren Dedhia
Kotha  Vipul Nidhi Hegde Dhriti
Tanvi Voruganti Ruchitha Mohan Akshita Soni
Aditi Verma Saksham Mathur Esha H Patel
Shriya Jois Kunathi Suchit Tushan Pokarna
Sharanya Peri Tejaswini Dalavai Aayushi Ladda
Bala Avijit Chaturvedula Ayush Kumar Samarth Gupta
Aditi. A Rhea Pramila Chase Chrise Harshith. D *
Devv Samir Shah Khadija Aeranpurwala Sudiksha Kalepu
Laksh Agarwal Urja Choraria Siddharth Varma
Aadityaraj Mankar Anjali Peri Ananya Khare *

Class IV

Amar Dattasai Ssivalenka

K Tarun

Shreyas Reddy Adi Reddy

Class V

Adith Bongu

Mahek Sahgal *

Note: * - left the school

We congratulate all the students and their parents!

 

1st International French Language Scholarship

The 1st International French Language Scholarship conducted by SilverZone, New Delhi on 18 January 2012 was a resounding success as far as Delhi Public School, Secunderabad is concerned.

Sixty Five students of the French language took the examination in levels two, three and four. Our students bagged the gold, silver and bronze medals at all three levels. At the state ranking, our students bagged the first two places in level two and the first three places in levels three and four. Furthermore, four of our students did the school proud by breaking into the top 100 in the international rankings. All others were not too far behind in achieving success in their respective language levels.

Details are given below

LEVEL 002

Bronze            Rajeshwari Prasada               Level rank 3          State rank 4                         Intl rank 367

Silver              Upasana Parankusam            Level rank 2          State rank 2                         Intl rank 330

Gold                Rithik Grover                         Level rank 1          State rank 1                         Intl rank 116

Commendation certificates in level 2 of the examination are awarded to the students of Class VIII:

Ayooj Sripathi Neha Ray Shreya Sundaraman
Saatwick Karnwal Madiha Mariam Ahmed Shreya Shivakumar
Aneesh Challa Varun Bhutoria Anjana Parashar
Suhani Dalal Krishna Charith Sahithi Talacheru
K. Abhishek Meghana Tandaboina V Shreya
C. Shreya Reddy Nisha Nair Sagarika Nath
Mohan Nihal Megha Menon Nikita Gupta

 

LEVEL 003

Bronze            Nischhal Sharma                      Level rank 2          State rank 3         Intl rank 135

Silver              Sanjanaa S                              Level rank 2           State rank 2         Intl rank 118

Gold                Sadhana Ponnaluri                   Level rank 1           State rank 1         Intl rank   91

Commendation certificates in level 3 are presented to students of Class IX:

Spandana Kumbha Shital Rampuria Sanika Neerukonda
Salina Dayani Devaasheesh P Yash Sharma
Tanya Susarla Mariam Sunil Varkey D Venkata Sai Mythili
A Sreeram Reddy Preeti Goyal Nihar Jangda
P V Rhitika Rao Anmol Sachdev Yashodeep Mahapatra

All the medal winners in level 4 are from the class X batch of 2011-12. The class X students of the last academic year who will receive the certificates apart from the medal winner are:

K Niveditha                              Monica Gupta              Mounica Neerukonda

Meghna Vodapalli                     Vineet Mehta                J N Prashanth

 

LEVEL 004

Bronze            Ishita Bindlish            Level rank 3                    State rank 3                   Intl rank 87

Silver              Saurabh Dash             Level rank 2                    State rank 2                   Intl rank 84

Gold                Raghav Holani           Level rank 1                    State rank 1                   Intl rank 61

 

Commendation certificates in level 4 are presented to student of Class X batch of 2012-13:

Karishma Kanga Namita Bindlish
Shraddhaa Dharia Catherine Sushmita
Riya Chhajlani Shraman Nakhat
Raghuvamshi Reddy A S Roopa Reddy
Sapuram Meghana Akshara Parashar
Robin Singh Pranathi Kallem
Teresa Priyanka Checka Rama Aditya

 

Result of the Final Level Examination – International Informatics Olympiad - 2011

One student from Class III and one student from Class VI ranked second in the state level.

The school has been awarded with a Performance Excellence Trophy’ in appreciation for producing such brilliant students, and on students’ achievements in an international competition.

Details of the prizes are given below:

Bala Avijit Chaturvedula       - Class III     - School Topper – Rank 2

Ansh Bansal                           - Class III     - School Topper – Rank 3

Ananya Khare                        - Class III     - State Topper – Rank 2

Sayam Sethi                            - Class VI     - State Topper – Rank 2

 

Result of the Second Level Olympiad Examinations 2012-13

International English Olympiad:-

Harsha Naulakha - Class VII - Rank 9 - State level

National Science Olympiad:-

Teja Vanjari - Class VIII - Rank 23 - State Level

 





Academic Achievements 2013-14

I. Result of First Level Examination National Science Olympiad - 2012

List of students who are rewarded with Gold, Silver and Bronze medals in the first level of 15th SOF National Science Olympiad 2012, which was conducted by Silverzone, New Delhi.

NSO 2012 School Toppers are as follows:

Student                                               Class                Medal

Sayam Sethi                                           VI                   Gold

Harsha Naulakha                                    VI                    Silver

Rishabh Dash                                        VI                    Bronze

Umang Mathur                                      VII                   Gold

D. P.  Sri Venkata Rama Akash                VII                   Silver

J. Prabhath Lakshminarayana                  VII                   Bronze

Vinay Vikramaditya                                VIII                  Gold

Suraj Sudhir Pathak                               VIII                  Silver

Shayank Bhattacharya                           VIII                   Bronze

A. Nithin Kumar                                   VIII                   Gold

Yashodeep Mahapatra                            IX                     Silver

Sadhana Ponnaluri                                IX                     Bronze

II. Result of 1st Level Examination International Informatics Olympiad - 2012

Here is the list of students who worked hard and secured Gold, Silver and Bronze medals in the first level of International Informatics Olympiad (IIO) Examination 2012, which was conducted by Silverzone, New Delhi. Special Prize Winning Student of IIO is Sayam Sethi of Class VI. He secured the 12th Rank.

IIO 2012 Class Toppers are as follows:

Student                                    Class           Medal                            Student                               Class                Medal

Saini Anuroop                            I                  Gold                            Sayam Seti                           VI                    Gold

Pranav Hariharan Nair               I                  Silver                          Rishabh Dash                       VI                    Silver

K. Nikhil                                    I                  Bronze                        D. Raksha                            VI                    Bronze

Yoshita Upadhyay                      II                 Gold                            Siddharth Choudhary           VII                  Gold

Risa Panda                                II                  Silver                         Soham Mukhergee               VII                 Silver

Ratul Dash                                II                  Bronze                       Umang Mathur                     VII                 Bronze

Soumyadeep Mahapatra            III                 Gold                           Suraj Sudhir Pathak            VIII               Gold

Shriya Jois                                III                 Silver                         Vinay Vikramaditya            VIII                Silver

Urja Choraria                            III                Bronze                        Vibha Hegde                       VIII                Bronze

Mandava Karthikeya                 IV                Gold                            Anish Reddy Adireddy         IX                  Gold

M M Nishtha Singh                    IV                Silver                          Sumeet Sinha                     IX                   Silver

Pulkit Mathur                           IV                Bronze                        Anshuman Agrawal             IX                   Bronze

Nikhil Ravindra Goyal               IV                Bronze

Yash Surana                              V                 Gold

Aditya Dugar                            V                  Silver

Meghavi Pasumarti                  V                  Bronze





Academic Achievements 2014-2015

I. Result of International General Knowledge Olympiad 2013-14

IGO 2013-14 Medal Winners are as follows:

 

Class I

Gold Medal Winner

Sriram Devalapali                Gold

Silver Medal Winners

Aditya Pusapati, Arhana Dev, Arpita Dalal, Esha, Reyansh Priyam, V Sai Anish Reddy,

Nia Jain, Triyya Balan, Arya Basu, Neel Shrivastava, Pragam Dixit                    

Class II

Gold Medal Winners

Anshika Agarwal, P. Harshita Jain, Megha, Yash Kamal Taunk, Ashrith Edukulla, Anirudh Bhat

K. Rutesh Reddy, Sachit Patnaik, Vihan Raj, Vaibhav Jhanwar, Punya Syon Pandey

Class IV

Gold Medal Winners

Adit S. Nair, Navya Mehta, Vanshika Agarwal

Class V

Gold Medal Winner

Pavan Durga Nivas

Silver Medal Winners

Tanuku Sai Saathvik, Ayush Kumar

 

II. International Informatics Olympiad 2013 - Second Level

Sayam Sethi of Class VIII has secured Olympiad Rank 1 and Class Rank 1 in the Second Level of the International Informatics Olympiad 2013 conducted by Silver Zone.

He has qualified to participate in the Level 3 of the Olympiad to be conducted at New Delhi.

Class Toppers

Class IV               Medal

Adithya Ananth      Gold Medal

Larissa Lavanya     Silver Medal

Kashish Kundaliya  Bronze Medal

Class V                         Medal

Urja Choraria                 Gold Medal

Adityaraj Mankar            Silver Medal

Hanumansetti Nikhil        Bronze Medal

Class VI                       Medal

Mandava Kartikeya         Gold Medal

M M Nishtha Singh        Silver Medal

Charvi Baid                   Bronze Medal

Jasleen Kaur Bagga        Bronze Medal

III. all for kids National Examination 2014

S. No

Student’s Name

Class

Grade

Result

1

Hriday Kondru

VI

A+

Distinction

2

Darin Jeff Allen

VII

A+

Distinction

3

Anahita Tantra

VI

A+

Distinction

4

Nehal Agrawal

VIII

A+

Distinction

5

Srikumar Avirneni

VI

A

Merit

6

Nikhil Koganti

VII

A

Merit

7

Suchit Uppala

VII

A

Merit

8

Sayam Sethi

VII

A+

Distinction

9

Nihal Katikaneni

VII

A

Merit

 

IV. National Level Examination of French Olympiad 2013 was cunducted in the elementary level for Classes V - VI in association with Embassy of France in India, Delhi.It was organised by Education & Beyond India Pvt. Ltd. and Langers in collaboration with Embassy of France in India. Three students received the participation certificates.

Class VI - Mandava Karthikeya, M M Nishtha Singh, & Prerna Mohapatra.

 

V. 4th International English Olympiad 2013 was conducted on 30 January 2014 at Delhi Public School, Secunderabad:-

Class VI

Daggumalli Manish               Gold Medal

T. Keerthi Vardhan Reddy      Silver Medal

M M Nishtha Singh               Bronze
 

 

 



Delhi Public School, Secunderabad
Affiliated to CBSE
Survey No.625, Diamond Point, Sikh Road, Tarbund, Secunderabad - 500 003.
Copy Rights@2011 Delhi Public School All Rights Reserved
Powered by