Latest News

2015-2016


Academic Achievements 2015-2016

 

 

 

01. International Informatics Olympiad (IIO) 2014:-

 

 

 


  • Ø Mandava Kartikeya of VII was Topper in the Final Level of the International Informatics Olympiad 2014. He is offered a trip to Hong Kong Disney Land.

 

 

 


  • Ø Umang Mathur of IX secured the Fifth Position in the Final Level of the IIO 2014.

 

 

 

02. International English Olympiad (IEO):-

 

 

 

Mandhura Manish Joshi and Rwitaja Dutta of VII were awarded Medal of Excellence in the 01st Level.

 

 

 

03. Level II of SOF – National Science Olympiad & International Mathematics Olympiad:-

 

 

 

A. 17th SOF National Science Olympiad (NSO)

 

 

 


  • Ø Mandava Kartikeya of VII has secured Bronze Medal in the 2nd Level of NSO.

 

 

 


  • Ø Mandava Kartikeya has been awarded Academic Excellence Scholarship for AP & Telangana Zone by the Science Olympiad Foundation. He was awarded as cash prize of Rs.5000/-.

 

 

 

B.  International Mathematics Olympiad (IMO)

 

 

 

Darin Jeff of Class IX has secured a participation certificate in the 2nd Level of IMO.

 

 

 

04. Bournvita Quiz Contest:-

 

 

 

Bournvita Quiz Contest was conducted at Indira Priyadarshini auditorium, Hyderabad on 15 July 2015. Ananya R and Poorvi Baheti of Class VIII won the quiz contest. DPS, Secunderabad was declared winners of the Hyderabad South.

 

 

 

05. India Heritage Quiz conducted by INTACH on 31 July 2015 at Salarjung Museum, Hyderabad:-

 

 

 

P. Jayaditya of Class IX and Rakshith Dasari of Class VIII were the City Toppers and secured Second Position in the Zonal Finals.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

06. Annual Information Technology Festival ‘IT@CuttingEdge 2015-DeCryptonite v4.0 (Online Event):-

 

 

 

DPS, Society organized the Annual Information Technology Festival ‘IT@CuttingEdge 2015. The event was hosted by DPS, Noida. The online event, DeCryptonite v4.0 was conducted on 02 & 03 August 2015. DPS, Secunderabad secured the following ranks:-

 

 

 

Name                                            Rank

 

Umang Mathur (X)                        8

 

P V S Nishith (X)                            12

 

Teja Vanjari (X)                               23

 

Harsha Naulakha(IX)                   29

 

Sejal (X)                                             50

 

 

 

07. (BVBJMUN) Model United Nations organized by Bharatiya Vidya Bhavan, Jubilee Hills, Hyderabad on 07 to 09 August 2015:-

 

 

 

Jayaditya (IX) & Nikita Masurkar (X) bagged the Best Delegate Award.

 

 

 

Honourable Mention was achieved by –

 

 

 

Shubham Pansari & Kaushik of Class X, Eesha Kabra, Khushi Verma, & Rithvik Mittapalli of Class IX.

 

 

 

08. (OAKMUN) Oakridge International School Junior Model United Nations on 08 & 09 August 2015:-

 

 

 

Manas Ambati (VIII) bagged the Outstanding Delegate Award.

 

 

 

Honourable Mention was achieved by –

 

 

 

Shreya Shukla, Anahita Zahl Tantra & Akshat Srivastava of Class VIII and Ami Masurkar & Ansh Bansal of Class VI.

 

 

 

09. FIITJEE Talent Reward Exam (FTRE):-

 

 

 

Sayam Sethi (IX) First Zonal Position in Mathematics

 

                                   Third Zonal Position in Science

 

Darin Jeff (IX) Zonal Winner & Over all Topper in Science

 

 

 

10. MARRS International Spelling Bee, Inter School Championship held at St. Alphonsus High School, Banjara Hills in August 2015:-

 

 

 

Nihal Koganti of Class IV stood as the 2nd Runner-up and Tanishq Alok of Class IV stood as the 3rd Runner-up.

 

 

 

 

 

11. Spell Bee Contest Season III organized by The Times of India, Educational Times at Oakridge International School on 30 August 2015:-

 

 

 

Wakeeta Sahu of Class III was placed in Top – 100 in the Junior Category. She received a Certificate.

 

 

 

12.The Wild Wisdom Quiz (WWQ), an initiative of WWF on 16 September 2015 on the theme, ‘Secrets of the Soil’:- 

 

 

 

55 students participated in the quiz. Two highest scoring students Adithya Ananth & Jayansh Aditya of Class V represented our school at the City Level held at Sohrabji Godrej Green Business Centre at Kondapur, Hyderabad. They secured First Position among 15 schools. 

 

 

 

13. 61st Vanyaprani Saptah celebrations in the first week of October 2015 at Sujata Degree College, Hyderabad:-

 

 

 

K Nikhil of Class IV was awarded 2nd Prize in the Essay Writing (Sub Juniors) Telugu.

 

 

 

14. Regional ABACUS & Mental Arithmetic Competition organized by SIP Academy on 25 October 2015 at Ramoji Film City:-

 

 

 


  • Ø Eesha Bang of Class III was the 1st Runner-up in the Regional SIP ABACUS, Brain Gym & Mental Arithmetic Competition.

  • Ø Aanchal Bang of Class V was the 2nd Runner-up in Level 6.

  • Ø D Siri Lasya of Class III was the 3rd Runner-up. 

  • Ø Ansh Bansal of Class VI secured the Second Position.

  • Ø Rudraksh Agarwal of Class VII secured the Third Position.

 

 

 

15. 12th National ABACUS & Mental Arithmetic Contest – SIP Prodigy 2015 organized by the SIP Academy on 22 November 2015 at Noida, Uttar Pradesh:-

 

 

 

Eesha Bang of Class III stood the Winner in the Foundation Level 2. She was awarded a Gold Medal & a Trophy.

 

 

 

16. Model United Nation organized by Meridian School Hyderabad on 27, 28 & 29 November 2015:- 

 

 

 

I. High Commendation

 

 

 

1. Shubham Pansari – X 

 

2. Isha Tandon – X

 

3. Dhathrith Arya Reddy – IX

 

 

 

 

 

 

 

II. Special Mention

 

 

 

1.  Prateek Reddy – X 

 

2. Jai Aditya – IX

 

 

 

III. Best Delegation

 

 

 

DPS, Secunderabad awarded ‘Best Delegation’ for Meridian MUN 2015.

 

 

 

17. National Geo Map Quiz 2015 at NTR Gardens, Hyderabad on 05 December’15:- 

 

 

 

DPS, Secunderabad participated in Hyderabad City Finals in the Sub-Juniors category on 05 December 2015 and bagged the following positions:-

 

 

 


  1. Ruchita & Ansh of Class VI secured the III Position and qualified for National Level.

  2. Aadithya & Laksh Agarwal of Class VI secured the IV Position.

  3. M Anirudh & A Varshith of Class VI won the V Position.

 

 

 

18. Level 1 of International Informatics Olympiad (IIO) 2015:-

 

 

 

Class VI

 

 

 

1. Vemuri Alekhya             Gold Medal

 

2. Soumyadeep Mahapatra         Silver Medal

 

3. Aadityaraj Mankar                    Bronze Medal

 

 

 

Class VII

 

 

 

1.  Mandava Karthikeya               Gold Medal

 

2. M M Nishtha Singh                   Silver Medal

 

3. T Keerthi Vardhan Reddy        Bronze Medal

 

 

 

Class VIII

 

 

 

1. Dhriti Rajeev Menon                 Gold Medal

 

2. Kanishk Agarwal                       Silver Medal

 

3. Hriday Kondru                           Bronze Medal

 

 

 

Class IX

 

 

 

1. Darin Jeff                                     Gold Medal

 

2. Kushan Raj                                  Silver Medal

 

3. Ch. Abhay Jagannath               Bronze Medal

 

 

 

19. Science Olympiad Foundation Scholarship:-

 

 

 

Ananya R of Class VIII has been awarded the Scholarship of Excellence in English (SEE) for the year 2015-16 by the Science Olympiad foundation.

 

 

 

20. All India Essay Writing Event 2015 organized by Shri Ram Chandra Mission (SRCM) & United Nations Information Centre for India & Bhutan (UNIC):-

 

 

 

The following students of Class X received an Honourable Mention in the Essay Writing Event in Category 1 (IX-XII):-

 

 

 

K Rithik, Kota Sanjeev Anish, Janhavi Shindikar, & Siddhant Mishra.

 

 

 

21. CBSE Expression Series held on 31 October 2015:-

 

 

 

Beetukuri Naga Sai Deepak (X) & Pooja Kovuri (VII) received Certificates of Merit for their meritorious performance in the CBSE Expression Series held on       31 October 2015.

 

 

 

 

 

Result of SMTE Level II

 

 

 


S.No.



Name of the student



Total Marks



Inter DPS Rank



01



Sayam Sethi



78



20



02



Darrin Jeff



71



77



03



P. Murli



54



308



04



Aryaman Vaishya



53



322



05



P. Jayaditya



53



329



06



M.Uday Ram



50



359



07



Vikhit Ethan Kutoor



49



365



08



Rupak Agarwal



46



388



09



Adam D.Souza



46



391



10



Anusha Verma



45



400



11



CH. Surya Teja



45



401



12



Kushan Raj



44



411



13



V. Shiva Srikar Avasarala



43



418




14



Dimish Pamnani



41



430



15



Neha Agarwal



39



441



16



Hanivanth Holani



39



442



17



K. Pranav Kiran



39



446



18



Harsh Agarwal



38



456



19



Chanda Vignay



38



458



20



Supriya Konegari



34



476



21



Aishani Bhaskara



30



503


 

 

 

Note:- 21 students of Class IX qualified for the Level II of the Inter DPS SMTE 2015 and all 21 students achieved ranks between 20 & 500.

 

 

 

Sayam Sethi and Darrin Jeff participated in the Academic Camp organized by the DPS, Society for the meritorious students of the SMTE Level II, at DPSS HRDC Campus from 09 to 14 May 2016. They were awarded with a cash prize of Rs.1000/- each for their outstanding performance.